Forklift Kiralamak için 18 neden;
 

Forklift kiralamak bazı firmalar için avantajken bazıları için değildir. Forklift kiralamak sizin için doğru bir çözüm mü buna karar vermenize yardımcı olacak 18 neden i okuyun... 

1-  Aylık kiralık forklift ödemeleri sayesinde maliyetler sabitlenir ve düzgün bir bütçe elde edilir.

2 - Kiralık forklift ödemeleri, şirket bilânçosunda pasifte yer almadığı için kredi imkânlarını etkilemez

3 - Forklift banka kredisi ile alınsa bile en az %25-30 oranında peşin para bağlanması gerekmektedir. 

4 - Forklift kiralamada; şirket sermayesinde bu hizmet için, toplu bir para çıkışı olmaz ve şirket bu kazancını başka yatırımlar için kullanabilir.

5 - Kiralık forklift bedeli için aylık faturalar kesilir. Bu faturaların, direkt gider yazılabilmesi vergi avantajı sağlar. 

Böylelikle KDV; faturayı takip eden ilk ay mahsup edilerek, daha az KDV ödemesi sağlanmaktadır. Ayrıca, aylık kiralık forklift bedeli faturalarının tamamı, 3 aylık bilânço döneminde gider olarak kaydedilebilir.

6 - Forkliftlerin periyodik servis, bakım-onarım ve diğer bütün planlı ve plansız  zorunlu ödemeler (MMO Muayene raporları vs) forklift kiralama süresi boyunca;  forklift kiralama şirketi tarafından yapılır. Dolayısı ile; forkliftleri kiralayan şirket tasarruf sağlar.

7 - Anlaşmaya göre kiralama, operatörlü yapılırsa şirket personele ödenecek olan maaş, sigorta, ikramiye ve yan ödemeler gibi pek çok maliyeti  ödemek zorunda değildir.

8 - Muhasebe forkliftler ile ilgili; onlarca fatura ya da fiş ile uğraşmaz. 12 aylık kira sözleşmesi yapıldı ise ; sadece 12 adet fatura ile tüm kontrolü sağlar. Muhasebe, amortisman ya da yeniden değerlendirme, finansman giderleri gibi detaylarla uğraşmak zorunda kalmaz.

9 - Operasyonel forklift kiralama bu yönü ile; muhasebeye zaman açısından ciddi avantajlar yaratır.

10 - Forklift yakıt faturalarının %100'ünün gider olarak kaydedilmesi de vergi avantajları yaratır. Normal şartlarda, firma aktifinde yer alan forkliftlerin sadece %40 ya da 50'si gider olarak kaydedilir.

11 - Forkliftlerin satın alınması sırasındaki, plaka ve tescil işlemleri için noter masrafları, vekâletname hazırlanması gibi zahmetli işlemlerle uğraşılmaması zaman ve maliyet avantajı yaratır.

12 - Forkliftler 5.000 çalışma saatine geldiğinde, lastik değişimi ücretsiz olarak yapılır. Özellikle çok sayıda forklift  filosu olan şirketler, lastik değişimi için yüklü bedeller ödemek zorunda kalmazlar. 

13 - Özellikle forkliftin bozulması, kaza yapması ya da yedek parça temininin uzaması halinde yerine muadil başka bir forklift tahsis edilir. Böylelikle firmaların iş devamlılığının sürdürülmesi sağlanır. Ayrıca şirketler bu tür durumlar için ekstra forklift almak zorunda kalmayacaklarından dolayı; Filo forklift kiralama, ayrı bir maliyet avantajı yaratır.

14 - Forkliftin satın alınması durumunda, ortalama 5 - 6 yıl sonra forkliftin ekonomik ömrü zaten dolmuş olacaktır. Bu süreden ortalama 1 yıl sonra forkliftler genellikle satılmaktadır. Bu durumda; firmalar forklift satış bedeli üzerinden ciddi oranda kar elde etmiş gözüktüğünden, olmayan bu karın bir de vergisini vermek zorunda kalmaktadırlar. Forkliftlerin satın alınmasından dolayı; şirket ciddi oranda finansman kaybı ile karşı karşıya kalmaktadır. Oysaki filo forklift kiralamada bu tür kayıplar söz konusu olmamaktadır. Forkliftlerin 2. el satış riski, ortadan kalkar.

15 - Kiralama dönemi sonunda; müşterinin talepleri doğrultusunda forkliftler değerlendirmeye alınır veya yeni modelleri ile yenilenebilir.böylelikle firmanın değişen ihtiyaçları doğrultusunda yeni forklift parkını oluşturması bazı modelleri azaltıp bazı modelleri arttırması kolaylıkla mümkün olacaktır. 

16 - Forkliftlerin satın alınması durumunda; ortaya çıkan finansman kaybı yerine, eldeki finansmanın üretime aktarılması söz konusudur. Üretimin arttırılması da ciroların ve karlılığın yükselmesini sağlayacaktır. Bu yönü ile operasyonel forklift kiralama, şirketlere bir bakıma finansman desteği de sağlamaktadır.

Her firmanın forklift kullanımı ile ilgili yoğunlu farklı olduğundan ihtiyaçları da farklıdır kimi için forklift kiralamak doğru seçenek iken kimi  için ise satın almak en doğru seçenek olabilir.

Aşağıdaki soruların çoğuna cevabınız evet ise forklift işini bir uzmana taşore etmek sizin için en ideal çözüm olabilir.

Forklift i çok yoğun kullanıyorum.

Her ay mutlaka forklift bakımı yaptırmalıyım.

Forklift için harcadığım aylık yakıt 1000 tl nin üzerinde.

Forklift 1 gün bile çalışmazsa işim aksar ve zarar ederim.

Forkliftim arıza yaptığında forklift servisi en geç iki saat içinde gelmeli   

Forklift in tamiri bir günden fazla sürerse ertesi gün mutlaka bir çare bulmalıyım.

Detaylı Bilgi için Ziyaret Ediniz. www.kiralikforkliftler.com