Mekar Forklift diğer bir çok Çin forklifttinden daha kaliteli aksesuar ve yedek parça kullanmaktadır, dikkatlice incelediğinizde kaput içi izelasyondan, ergonomik körüklü operatör koltuğuna, hatta boya kalitesine kadar farkları görmeniz mümkündür. Ayrıca Mekar Forklift'in 31 yıllık sektör tecrübesi ile sektördeki birçok firmadan daha köklü ve güvenilirdir.

Bir forklift ticari ömrü tamamen sizin kullanım şartlarınıza ve yoğunluğa bağlıdır 10 - 12 bin saat sonra forkliftin daha sık arıza çıkartmaya başlayabileceğini öngörmek mümkündür buda kaba bir hesapla günde 8 saat çalışılan bir ortamda 5 senelik bir süre anlamına gelir. eğer günlük forklift kullanımınız 8 saatin altında ve çalışma şartlarınız (rampa,bozuk zemin, tozlu ortam,) zorlayıcı değil ise çok daha uzun yıllar forkliftiniz size hizmet edecek demektir. Dikkat etmeniz gereken forklifttinizin periodik bakımları tam zamanında özen göstermektir.

Çin forkliftler piyasanın ekonomik forklift ihtiyacını karşılarlar pek çok kullanıcı benzer bedeller ödeyerek 10 yılın üzerinde çalışmış çalışma saati ve ne kadar yıprandığı beli olmayan marka bir forklift almaktansa güvenilir bir firmadan garantili bir Çin malı almayı tercih ediyor. forkliftinizin bakımını zamanında yaptırdığınız taktirde Forkliftiniz kronik bir şekilde size arıza çıkartmaz.

Dolgu lastik havalı lastiğe göre daha serttir bu yüzden operatörün zemindeki tireşimi daha fazla hissetmesine sebep verecektir, zeminde dolgu kullanımını mecbur kılacak çivi vb. şeyler yoksa havalı lastik kullanımı daha konforlu olacaktır.

Mekar forklift ürünleri EURO3 motora sahiptir bu özelliği sayesinde egzos partikül seviyesi euro standartlarına uygundur bu gazı bir kez daha filtreden geçirmek isterseniz egzos manifoltuna takılan ptx de denen eksoz filtresi ile belli ölçüde zehirli partikülleri filtre edebilirsiniz böylelikle duman eskiye oranla daha az oranla rahatsız edici hale gelir.

Forklift arıza yaptığında parçasını bulabilirsiniz, yurt dışından parça gelmesini beklemezsiniz, 20 seneye yakın bir süredir Türkiye ye girmekte olan Çin forkliftlerin bir çok parçaları birbirlerine uyumlu oladuğu için rahatlıkla parça temin edebilirsiniz.

Çin motor diğer Japon motor seçeneklere göre daha gürültülü çalışmaktadır fakat dayanıklılık bakımından bazı Japon motorlardan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Xinchai motorlar 7-8 sene civarında bir süredir türkiyeye girmektedir ve bu sebeple ülkemiz şartlarına uygun olduğu ve randıman alınabildiği ispatlanmıştır.

Forklift çatallarının standart uzunluğu 1200 mm dir uzunluk paletli yüklemelerinizde idealdir, kamyonun içinden ikinci sıraya uzanabilmek için veya uzun malzemeleri rahat taşıyabilmeniz için çatal kılıfına ihtiyaç duyabilirsiniz. İdeal çatal kılıfı boyu 1800mm dir.

Forklifttin yanında sadece üst tarafını kapata bileceğiniz ufak bir brandası mevcuttur, forklifttin etrafını tam olarak kapatmak isterseniz giydirme branda talebinde buluna bilirsiniz. bu brandanın yaklaşık maliyeti 500 tl ile 1.000 tl aralığındadır.

Forkliftinizin lastiği patladığında forklifttin yanında size teslim edilen havadanlık çantasının içinde bijon sökme takma anahtarlarını bulacaksınız.

Bir çok popüler forklift markalarının 10 yaşının üzerindeki makineleri bizim sıfır fiyatımıza yakın fiyatlarda bulacaksınız, böyle bir 2. el almaktansa güvendiğiniz bir yerden garantili sıfır bir forklift almak mantıklıdır. Sizin için uygun seçeneği bulmak için bizimle irtibata geçmeniz yeterlidir.

Bütün Çin forkliftleri birbiriyle aynı değildir, imalatçılar üretimi sizin istekleriniz doğrultusunda yaparlar Çin in en ucuz parçalarını tercih edebilirsiniz takmak zorunda olmadığınız bir çok aksesuarı taktırmayabilirsiniz böylelikle maliyetinizi %5 ila %10 arasında düşüre bilirsiniz ve siz dikkatli ve bilinçli bir müşteri değilseniz ne yazık ki forkliftlerin hepsini aynı zannedebilirsiniz.

Forkliftin bakımlarını düzenli yaptırmanız yakıt sarfiyatından forklift ömrünün uzamasını sağlar forkliftinizi ilk 50 saatinde rodaj bakım , takip eden her 200 saatte birde periyodik bakım yaptırmanız tavsiye edilir.

Tüm bakımlarda forkliftinizin motor yağı filtrelerinini tamamamı (hava,mazot, yağ ve şanzuman filtreleri) değişir radyatör antifriz seviyesi kontrol edilir fren ayarları kontrol edilir gresörlük yağlamaları yapılır zincir ve asansör içi sıvı gres yağlamaları ve forkliftin temizliği yapılarak teslim edilir.

Forkliftiniz tozlu bir ortamda çalışıyorsa ek 2. bir filtre olan yağ banyolu fltre takılması tavsiye edilir Ayrıca hava filtreleri 2 haftada bir temizlenmeli ,yada yenilenmelidir.

Serbest kaldırma özelliği triplex 4500mm yüksekliğe sahip olan modellerde mevcuttur ve bu özellik forklifttinizle konteyner içinde çalışma özelliği vermektedir standart 3000mm asansörle arasındaki fark triplex modellerde aşağı yukarı 1 metre yüksekliğe kadar üstten herhangi bir çıkma olmazken standart modellerde asansör yükselmeye başladığı andan itibaren üstten çıkma olmaya başlar ve tavana değme riski ortaya çıkar. bu sebeple tavan yüksekliğiniz düşükse yada konteyner içerisinde çalışacaksanız triplex model seçmelisiniz.

Forklifti kullanımı ile ilgili gerekli sertifika (G) sınıfı ehliyettir, bu ehliyeti yeterliliği olan sürücü kurslarından almanız mümkündür istanbul avrupa yakası için yeni ümit sürücü kursu ,anadolu yakası için merhaba sürücü kursu aynı zamanda bizim makinelerimiz ile eğitim veren firmalardır.

Forkliftiniz size faturası ile teslim edilecektir ruhsat ve plaka çıkartmak için forkliftin belgeleriyle beraber ticaret odasına başvurmanız gerekir.